Jidáš zradil! Už zase...

9. května 2015 v 10:27 |  Moje plky
Maturanti neznají jednu ze zásadních postav Bible. Velké téma propírané opakovaně na internetu jako velká kauza letošních státních maturit. Nemusím nikomu vysvětlovat, oč jde, všichni asi zaregistrovali, že doplnit jméno k příjmení Iškariotský byl problém i s nápovědou o knize knih a třiceti stříbrných. Že by se blížila apokalypsa?

Dnes se v běžné škole náboženství nevyučuje, spolehlivě jej vyhladil komunistický režim a po revoluci už nebylo do výuky znovu zavedeno. Říkám, že je to veliká chyba, a pokusím se vysvětlit proč.


Velmi frekventovaný názor zní, že naše společnost je ateistická, žáci nejsou křesťané, takže jak by asi měli vědět, co je v Bibli. Ve škole se to sice možná učili v rámci společenských věd, ale letem světem, nic jim v hlavě nezůstalo. A já tohle nepamatování si chápu, protože jsem sama ze školního vyučování zapomněla dost věcí, protože je zkrátka nepotřebuji. Ale na druhou stranu ohánět se ateismem je neskutečný alibismus. Že je společnost hloupá a povrchní, to je známá věc. Člověk s maturitním vzděláním by přesto měl mít určitý "všeobecný přehled", jak se tomu honosně říká. A Bible bezpochyby do tohoto základního rozhledu patří.

Vždyť je to právě Bible, která byla jako první dílo přeložená do staroslověnštiny, předchůdkyně našeho mateřského jazyka. Je nositelkou kulturních tradic, ať se nám to líbí, nebo ne, naše civilizace stojí na křesťanských základech. Vzpomeňte jen na citoslovce Proboha, Díkybohu, Ježíšikriste, Panenanebi, Ježíšmarjá, na ustálená rčení jako "do jámy lvové", "obětní beránek" nebo "sypat si popel na hlavu". Vzpomeňte na Vánoce, které opravdu nejsou o tom, že dostanete nový mobil nebo tablet, na Velikonoce, na sousloví "křestní jméno"... Je toho mnohem víc, jistě sami vymyslíte další a další příklady slov a situací, které pocházejí z křesťanských dob a díky Bibli, v níž byly zafixovány, přežily tisíce let.

Úplně vidím, jak se někteří z vás šklebí a namítají, že Bibli přece nikdo normální číst nebude, protože je to nuda, nesrozumitelné a hrozně dlouhé. Ano, pravděpodobně se nadšeně nezačtete do překladu Jednoty bratrské nebo i do současného překladu, protože mu nejspíš nebudete rozumět, ačkoli bude psán současnou češtinou. Ale přečtěte si pro začátek dětskou Bibli. Anebo komiks. Jistěže výklady budou nutně zjednodušené, ale pro základní seznámení jistě postačí a Vám už se nikdy nestane, že budete načapáni při elementární neznalosti. Nehledě na to že Bible je plná příběhů, které by vystačily na mnoho a mnoho telenovel, a až jednou někdo tenhle potenciál objeví a využije, přesadí postavy do současného světa a natočí to, vydělá balík ;-)

Netvrďte mi, že si nikdo z vás nikdy nepřipadal hloupě, když potkal "Jonáše ve velrybím břiše" a netušil, která bije. A budete se divit, kolik aluzí na Bibli najednou kolem sebe uvidíte, když ji sami přečtete. V literárních dílech i písničkách (a to i současných, nemyslete hned na středověk) se to biblickými příběhy jenom hemží.

Skutečně nemusíte být věřící, aby vás mohla Bible zaujmout. Přistupujte k ní bez předsudků, ne jako k nějaké dogmatické příručce o víře, ale jako k literárnímu dílu nedozírné hodnoty, které ovlivňuje po mnoho generací lidskou společnost. A kdyby zas náhodou někde probublala aféra o nevzdělanosti a ignorantnosti Čechů, kteří netuší, z čeho vychází jejich kultura, budete mít jistotu, že vy k tomu tupému stádu nepatříte.
 


Komentáře

1 Holoubek Holoubek | E-mail | Web | 9. května 2015 v 17:38 | Reagovat

S tím všeobecným přehledem souhlasím. I když ono je strašně těžké určit, co přesně do něj spadá. Když lidé kolem mne tvrdí, že neví, kdo je Cyrano z Bergeracu (a nevědí ani, že má velký nos), kroutím nevěřícně hlavou. A když já řeknu, že nevím, že probíhá MS v hokeji, kroutí hlavou zase oni (no dobře, že je MS v hokeji vím, ale víc nic :D).
Jidáše znám. Jenom nevím, odkud. Ze školy to určitě není, tam jsme probírali kdeco od Jiráskova úsvitu českých dějin přes Petiškovy řecké bohy a bohyně, ale o biblických příbězích jsme moc slov neprohodili...? A z Jesuse to nemám, v tu dobu už jsem to znal. Tak na mou duši nevím. Ale prostě vím, že to vím. :D

2 Lištička Lištička | E-mail | Web | 9. května 2015 v 19:44 | Reagovat

[1]: Já bych všeobecný přehled definovala jako znalost věcí, které se učí na gymnáziích, protože přesně ta jsou dostatečně univerzální a nespecializovaná, aby se tam bralo všechno ze základky "ještě jednou a pořádně" ;-)
Zároveň tvrdím, že ke všeobecnému přehledu patří znalost historie, do níž nepochybně patří také minimální a teoretická znalost křesťanských tradic a Bible. MS v hokeji je podle mě především zábava. Musí být těžké o něm nevědět, když nám ho média vnucují na každém kroku ;-) Je to národní sport, patří k českému patriotismu, ale sledovat zápasy kvůli tomu skutečně nepotřebuji. Cyrano je slavné drama a kdo ho nezná, nemůže se divit, že působí na ostatní nevzdělaně.
Jidáš je zrovna exponovaná postava, tu znají snad všichni, ani nemuseli číst Bibli. Totéž třeba Kain. Brala bych, že někdo neví, že se Jidáš jmenoval Iškariotský. Dejme tomu, běžně se říká prostě Jidáš. Ale že žáci neznají třicet stříbrných a nespojí si zradu Ježíše právě s Jidášem, je opravdu pouze chyba dotazovaných.

3 Maturantka Maturantka | 15. května 2015 v 22:31 | Reagovat

Tohle mě opravdu mrzí. Nejsem tak vztahovačná, abych si to brala osobně. Ale stejně... "Maturanti neznají jednu ze zásadních postav Bible." Jsem maturant? Jsem. Znám Jidáše? Znám. Přišla mi tato otázka, stejně jako v podstatě celý didaktický test, nesmírně jednoduchá? ANO.
Jenomže jsem asi v menšině.
Podívejme se tedy na facebookové stránky Státní maturity z českého jazyka. Jsou plné nenávistných komentářů maturantů, kteří se cítí být dotčeni, že se "něco jako Jidáš" objevilo v testu. O Pallas Athéně ani nemluvě. Vypadá to tedy, že velká většina (ne-li všichni) má k testu připomínky. A už nám, hezky jako houby po dešti, rostou na internetu články o neschopnosti letošních maturantů. Jenže o jaké se jedná lidi? Povětšinou jsou to lidé z učiliští (nechci paušalizovat, ale ono to tak opravdu je), nebo lidé, kteří zkrátka řvou dostatečně nahlas. Naproti tomu my ostatní sedíme v tichosti doma a sledujeme, jak se do nás strefují ostatní. Proč bychom měli přidávat příspěvky o tom, jak moc nám to přišlo jednoduché a jak jsme to udělali na jedničku? Proč? Ať se vyjádří lidé s IQ houpacího koně, kteří nám v jedné větě s třiceti gramatickými chybami dokážou sdělit, jak moc je všechno "nefér" a jací oni jsou chudáčci, protože nemají stejný počet hodin češtiny jako ti "blbí gympláci".
Maturita je zavedená správně. Proč by měl mít stejné osvědčení jako já člověk, který neví, kdo je Jidáš? Jen mě mrzí, že v očích některých lidí budou téměř všichni ve stejné skupině.

4 Lištička Lištička | E-mail | Web | 16. května 2015 v 9:14 | Reagovat

[3]: Samozřejmě nepředpokládám, že by se nenašli studenti, kteří odpověděli bez zaváhání správně. Záměrně jsem nadsadila.
Celkově je podle mě státní maturita příliš snadná. Dělala jsem úplně první verzi, absolvovala jsem před ní ještě maturitní generálku, která už se dnes nevede, tehdy se ale se státními maturitami začínalo a bylo třeba vyzkoušet systém nanečisto. Učiliště by vůbec neměla mít obory s maturitou. Taková kvalifikace zkrátka na učiliště nepatří. Tam se mají lidé naučit praxi a teorii ke zvolenému povolání, a chtějí-li maturitu, nechť si ji dodatečně doplní.
Bohužel dnešní trend je takový, že maturitu zvládne kvůli pramalým nárokům i podprůměrný student, potom podobným způsobem absolvuje ještě vysokou školu, nějakou snazší, na kterou stačí, a potom se divíme, že vysokoškoláci jsou často neschopní a nic neumějí...

5 Mau Holmes Mau Holmes | 25. června 2015 v 10:19 | Reagovat

Wow... Tak to je zaujímavé. Na Slovensku máme nábožko pekne vyučované, takže ten článok ma, de facto, zaskočil. Že nevedia, kto je Judáš... Really?! :o
Inak máš krásny blog, dúfam, že s ním nesekneš ;)

6 Lištička Lištička | E-mail | Web | 26. června 2015 v 8:44 | Reagovat

[5]: Je to tak, někteří maturanti proti té otázce protestovali a považovali ji za neadekvátní. Byla z toho letos na jaře velká aféra. A podle mě taky pěkná ostuda...
Děkuju za pochvalu, těší mě :-) Dřív jsem se věnovala blogu mnohem víc, byl na to čas, teď se snažím, aby to tu úplně nezapadalo prachem :-)

7 Mau Holmes Mau Holmes | 2. července 2015 v 19:47 | Reagovat

[6]: ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.