Víra ve výra

21. března 2009 v 10:22 |  Moje plky
Ateistou buď! Toť víra jistá: Pán Bůh sám je první ateista. - Karel Havlíček Borovský

Tentokrát jsem se rozhodla napsat článek na téma náboženství. Bude zaujatý.


Jsem zarytá ateistka. Snad je to ovlivněno výchovou - tím, že otcův postoj k církvi je přezíravý, že má teta se přidala k sektě.

Nezabývám se otázkami, co bude po smrti, je mi jedno, jestli "tam nahoře" někdo je. Ať si každý věří, čemu chce. Teď žiju a nezajímá mne, co bude pak.

Jelikož je v naší zemi nejrozšířenějším náboženstvím křesťanství, zaměřím se hlavně na něj. Na jeho počátku stálo pronásledování a vyvražďování katolíků. Pak panovníci pochopili, že díky církvi by mohli lidmi snadno manipulovat, což byla více než lákavá vyhlídka. A karta se obrátila. Nastalo násilné pokatoličťování a honba na pohany.

Bylo výhodné hlásat, že se lidé mají řídit desaterem. Byli poslušnější a bez reptání poslouchali panovníka, jak kázali kněží.

Ve středověku se stala církev velmi pokrokovou organizací. Díky svému vlivu nabyla obrovského jmění, za pomoc panovníkovi od něj dostávala slušný honorář. Přivydělávala si i jinak, z čehož těžili samozřejmě ti bohatí, kteří si tak mohli hřešit, jak se jim zlíbilo. A když církev zatoužila i přes to po dalším majetku? Prohlásila majitelku za čarodějnici a kacířku, nechala ji upálit na hranici a její vlastnictví shrábla do vlasní kapsy. Nebyli hloupí, ti církevní hodnostáři.

Církev byla v minulosti díky svému chování, které se mnohdy lišilo od toho, co sama kázala, pochopitelně kritizována. Ať už byl autorem kritiky či odlišných názorů Jan Hus, jeho předchůdci nebo Galileo Galilei, církev si s nimi dokázala poradit. Kdo stál proti ní, neměl šanci.

Dnes je to samozřejmě jiné. Vládnoucí vrstva už nevyužívá náboženství k manipulaci občanů. Díkybohu.

Abych jen nehanila, církev byla krom mnoha negativního v minulosti nositelem vzdělání. Na druhou stranu, když půjdeme do hloubky, je to naprosto pochopitelné. Obyčejní lidé - většinou zemědělci - museli tvrdě dřít a neměli čas na studium. Zato mniši v klášteře, ti měli času na opisování knih habaděj, přestože konkrétně kláštery byly proslulé tím, že jsou samozásobiteli.
Kdo měl peníze, nechal tedy svého syna studovat na kněze, čímž mu zaručil mimo jiné i znalost latiny.

Další pozitivní jednotkou byly jeptišky. Staraly se především o raněné a nemocné lidi. Záslužná činnost.

Smutné je, že kláštery měly i funkci "zastrašovací". V dějepise jsme se učili, že pokud se dívky odmítali podvolit například sňatku, dala jim rodina na výběr. "Nemusíš se vdávat. Půjdeš tedy do kláštera."
Co byste si vybrala, děvčata?

Ačkoliv je míra religiozity v České republice oproti ostatním zemím podstatně nižší, i my jsme byli křesťanstvím ovlivněni. Zvolání, která prozrazují zděšení či překvapení - Proboha!, Ježíšikriste!, Panebože! anebo i výše zmíněné Díkybohu či Bohužel - jednoznačně poukazují na to, že jsme v minulosti věřili mnohem více než nyní.

O názorech církve se debatuje pořád. Potraty by se prý měly zakázat. Já říkám: Je to blbost.
Co třeba znásilnění? Co třeba zneužívání dětí? Ve chvíli, kdy má čtrnáctiletá dívka porodit dítě, je to správné?

Anebo transfuze krve. Některá náboženství to nepovolují. Rodiče tedy raději nechají své děti umřít, než aby jim zachránili život proti pravidlům jejich vyznání...

No nic. Je to diskutabilní. Každý ať se chová dle vlastního uvážení. Já bych šla raději do té transfuze.

Nerozlišuji lidi podle toho, jestli věří v Boha nebo ne. Když má někdo potřebu nechat se vést vyšší mocí, nosí v peněžence modlitbu a každou neděli chodí do kostela, je to jeho věc.

Na věřících lidech jsem si ovšem všimla jedné věci, kterou mají ti, které znám, společnou. Jsou to vesměs naivní snílci. Na všechny otázky potřebují za každou cenu znát odpovědi a hledají vysvětlení i u věcí, nad kterými "normální" člověk zpravidla mávne rukou. Líbí se jim, že jsou organizováni, věří ve spravedlnost a mají ideály, nad kterými si musí každý rozumný a střízlivý člověk poklepat na čelo.

Neopovrhuji jimi. Nekritizuji je. Neposmívám se jim. Jen vyjadřuji udivení nad tím, jak zkreslené představy o životě mají. Někdy mám pocit, že jsem pobrala asi tak třikrát víc zkušeností a nadhledu než oni, byť jsou někteří z nich mnohem starší než já...

Ještě jsem se chtěla zmínit o sektách. To jsou velmi šikovní lidé, tihle "sektáři". Dovedou vymýt mozek, aniž si toho všimnete a vsugerují vám přesně to, co potřebují.

Připomínají mi trochu takové ty prodavače, kteří vám vnutí svůj výrobek proti vaší vůli. Jednoduše vás přesvědčí o tom, že ho nutně potřebujete a hlavně, že ho CHCETE.

"Sektáři" pracují na podobném principu. Rozhodně vás zpočátku do ničeho nenutí, povídají si s vámi a vám je s nimi fajn, chcete s nimi trávit svůj čas. Každý racionálně uvažující člověk by měl vzít v tuto chvíli nohy na ramena. Pokud vás dostatečně zpracují a získají, jen neradi se vás někdy v budoucnu vzdají, pokud si to rozmyslíte.

To je asi tak vše, co mě v tuto chvíli k tématu napadá.

Nemusíte se mnou souhlasit, budu ráda, když budete stát v opozici. Třeba jsou mé názory špatné. Přesvědčte mě ;-)

Na závěr to nejhlavnější: Jak jste na tom s náboženstvím vy? Jste věřící či nikoliv?
 


Komentáře

1 Verush Verush | Web | 21. března 2009 v 10:55 | Reagovat

Já osobně jsem ateistka, ale každý člověk má právo v něco věřit, ať už v nějakého boha nebo něco úplně jiného.

Jen ta víra nesmí zajít tak daleko, jako u Neda Flanderse z nejmenovaného amerického seriálu : )

2 Maya Maya | Web | 21. března 2009 v 11:20 | Reagovat

Jsem taky ateistka, ale některé křesťanské svátky jsou docela fajn :D

Neznám nikoho v okolí, kdo by byl věřící, ale u nás ve městě sídlí sekta Svědků Jehovových. To je ale mazec. Neustále mi nutí ty jejich časopisy. Jednou jsem si jeden ze zvědavosti zvala... už nikdy více. Větší snůžku blbostí jsem neviděla. A to nás občas navštěvují i doma. Tak takle to mám s náboženstvím já :)

3 Cassidy Cassidy | Web | 21. března 2009 v 11:25 | Reagovat

Jsem ateistka. Je mi upřímně docela zle z těch náboženství, které nedovolují transvůzi krve, ale ještě víc z těch rodičů, kteří nechají třeba svoje děti umřít, protože jim nedají krev.

Ale nejsem taková ke všem náboženstvím, některé toleruji.

A souhlasím s tim Nedem Flandersem :-)

4 Lištička Lištička | Web | 21. března 2009 v 11:42 | Reagovat

Verush: Jistě, ať si každý věří, v co chce :)

Maye: Máš pravdu. Nebýt křesťanství, neslavili bychom například Vánoce. I když dnes už jsou to spíš komerční svátky, na kterých profitují obchodníci, než "svátky klidu a míru" ;-)

Cassidy: Já toleruji všechna náboženství. Ať už zabíjí nevinné civilisty nebo hlásají nesmyslná přikázání. Jistě nejsou v pořádku například útoky z 11. 9. 2001, ale co s tím můžeme udělat? Naprosto nic.

5 Zmražená Opice Zmražená Opice | Web | 21. března 2009 v 13:55 | Reagovat

No, takže... Já jsem, myslím, katolík, už od narození. Ale čím jsem byla starší, tím víc se mi to zdálo celé divnější. Když jsem zjistila, že Ježíšek nenosí dárky (to jsem si myslela už dřív, protože mi bylo divné, že ti, kdo zlobili, dostali drahé věci, a já jenom pár menších věcí-ale i tak jsem měla radost :)), byla jsem úplně zmatená. Teď jsem vlastně ani nevím co :) Jsem pokřtěná jako katolík (nebo prostě bych měla být katolík :)), ale v Boha nevěřím...

Bylo by zajímavé v něj věřit tak moc, že by mi pak vlastně nic nevadilo, věřila bych, že všechno dobře skončí a podobně...

Ale teď jsem ráda, že jsem něvěřící. Sice je to někdy asi trřochu smutnější, ale zase si můžu zlobit jak chci, protože stejně dostanu k Vánocům dárečky :)

Docela chápu lidi, že dřív věřili v Bohy. Vždyť toho bylo tolik, čemu lidé nerozumněli, a tak nejjednodušší bylo věřit, že za tím vším stojí nějaká vyšší bytost :)

6 Thanatos Thanatos | Web | 21. března 2009 v 14:33 | Reagovat

Podle mě je přirozeností člověka, že potřebuje nějaké ideály, protože pak má většinou pocit, že jeho skutky mají nějaký konkrétní smysl. A takový smysl potřebuje skoro každý.

Velmi málo lidí vidí, jak neuvěřitelně malý je rozdíl mezi náboženstvím a ideologií. Vlastně ten rozdíl spočívá jen v tom, že "ideologie" zní mnohem moderněji.

Ale jaký je rozdíl mezi tím, když všude ve městě ční kříže a tím, když tam namísto nich visí rudé pěticípé hvězdy? Když si lidé věší na zeď krucifix a když si tam věší soudruha Stalina, Gottwalda, nebo třeba jistého německého "führera"?

Možná mi budete oponovat, ale mě to připadá naprosto stejné.

7 Arty Arty | Web | 21. března 2009 v 14:42 | Reagovat

Nějak jsem nevěděla pro co hlasovat...abych řekla pravdu,  se mnou je to složitý, asi to zní strašně divně (a uchylně) ale já jsem věřící tak nějak podle nálady. Rozpolcenost. Prostě jednou jsem určitě ano, ano, ano věřící a po pár dnech se ve mně něco hne a je ze mě skoro zapřísáhlej nihilista...je to dlouhý boj a bůhví co z toho vzejde :D. Každopádně, nyní jsem ve věřícím stadiu takže koukám že jsem tu první židovka, hm....jinak, nedá se říct že bych tolerovala všechna náboženství, teda, at si každej věří čemu chce ale vraždit homosexualy a ničit mrakodrapy v New Yorku kvůli tomu nemusí, ne?

8 KiVi KiVi | Web | 21. března 2009 v 17:06 | Reagovat

Tak já jsem zapřísáhlá ateistka. K jakékoli církvi mám odpor a k věřícím nejsem tak tolerantní jako ty. Docela těmi lidmi opovrhuju. Nemůžu si pomoct. O církvích a hlavně křesťanství jsem si toho docela dost zjistila abych věděla co vlastně tak nesnášim, a když jsem si to přečetla tak jsem to nenáviděla ještě víc. Proti tomu co dělala církev byl Hitler ještě miláček, kterej miloval lidi. A navíc zkrvavenej chlápek na kříži (Ježíš) to opravdu není normální to mít někde doma třeba nad postelí. Je to dosti morbidní, nemyslíš? Tohle vymývání mozků je děsný. Jako v Americe. Bůh je všemocný, ale co potřebuje to jsou peníze. Scházej se tam lidi a dávaj peníze na podporu Boha. Magořina. Tohle je prostě věc, u který se nedokážu držet zpátky :)

9 marett marett | 21. března 2009 v 19:22 | Reagovat

Já radši nevěřim v nic a nikoho, a všechny přesvědčuju, že bůh neexistuje:)

10 veronika veronika | Web | 21. března 2009 v 20:31 | Reagovat

hmmmm to já věřim v různý nadpřirozený bytosti(vim myslíte si že jsem blázen) abych pravdu řekla tak si taky myslím že lidi co se chodí někam scházet třeba do kostela trošku postrádají svůj názor napříkalad také moc nechápu zaujatost proti potratům ale maso jedí to je zajímavý 1 malí nevivinutý embrio zabít nechtějí ale zdravé mladé zvíře zabijí  bez problémů(akolik toho takoví člověk sní víme sami:) to si prostě protiřečí ale většinou  bývají moc hodní  lidi ve sředověku bych moc neřešila byli to jiní lidé než jsou dnes a většina vír vede k dobrému chování a dělají ruzné charity to je zase moc pěkný

11 Snoopy Snoopy | Web | 21. března 2009 v 20:34 | Reagovat

Zajímavý... všichni jsou ateisti. Asi jsem jedna z mála věřících, co se tu pohybuje. Mě takhle vychovávali odmala - babička, teta, děda, prostě celá širší rodina - jenom ti úplně nejbližší ne. Ale já jsem stejně uvěřila. Možná jsem naivní. Ale určitě nesouhlasím s těma transfúzema. To je pitomost. Nikdy bych to nikomu nezakázala. Ale to dělaj spíš Jehovisti. A potraty? To je každýho osobní věc. A další věc - desatero. Možná že jsem věřící, ale spoustu pravidel porušuju. Hřeším. Vím to. Ale přesto věřím, že Bůh existuje. Proč vlastně existujeme? Jaký je smysl existence Země a celého vesmíru? Takhle nějak to beru. Já prostě věřím. A nikdo mi to nevyvrátí.

12 Jeremy Jeremy | Web | 22. března 2009 v 9:10 | Reagovat

Ten článek je zaujatý, ale není nepochopitelný. Reakce pod článkem jsou zaujaté, ale nejsou nepochopitelné. Tady je nutno oddělovat dvě věcí: církev a víra. Církev dělají lidi - a to je tu právě nejvíce kritizováno. Víra je trošku o něčem jiném (i když církev na to má svůj pohled, pochopitelně). Je to hodně komplikované téma a chystám se na blog napsat článek, kde bych to rozebral trošku z jiného pohledu, snad s tím nebudu moc dlouho otálet a kdo bude chtít, tak si to budete moct přečíst a pak reagovat. Přeji hezký den

13 Rue Rue | E-mail | 22. března 2009 v 9:24 | Reagovat

Takže:v anketě jsem(pro tebe to bohužel :D)nehlasovala.Chtěla jsem hlasovat pro ateistu,ale...no,já jsem vlastně takový "zrádce".Pořád se přesouvám z jedné strany na druhou,podle člověka a do toho se vmete i ta "církev".Ale moje ,,pravá" osobnost je ateista XD.I když často přemýšlímjestli no,"to tam nahoře"(blbost),no kdyby bylo jak by to vypadalo.Přemýšlela jsem o tom asi pět vteřin a uvážila jsem,že i "kdyby byl",tak bych tam nechtěla ani náhodou!Tenhle zdlouhavej život mi stačí,díky!Ještě žít o další století víc???!!!!Z toho bych byla úplný blázen!

No,ahoj :D!

14 Lištička Lištička | Web | 22. března 2009 v 10:49 | Reagovat

Jeremymu: Ano, je to komplikované.

Já vnímám mezi vírou a církví úzkou souvislost. Nejspíš jsem to zbytečně pomotala do sebe... Ale takhle to prostě cítím.

Na tvůj článek se moc těším. Budu jen ráda, když se budu moci na věc podívat nezaujatě :-)

15 Jeremy Jeremy | Web | 22. března 2009 v 15:26 | Reagovat

Lištička: řeknu to zjednodušeně asi takto: věřím. ale v kostele mě moc nenajdete. k církvi mám opravdu velké výhrady a řada z nich dokonce zazněla ve Tvém článku. Problém je v tom, že církev dělají lidi - a jejich vlastností je využívat/zneužívat vše ve svůj prospěch (ne všichni, ale někteří). stále hledám určitou cestu, jak se s tímto vypořádat - samozřejmě z hlediska církve jsem velmi neposlušný křesťan :-( jsem si toho vědom.

16 lenicka lenicka | Web | 23. března 2009 v 12:13 | Reagovat

Jako názor ti neberu, nikomu ho neberu, ale polemizovat bych s tebou mohla hodně dlouho. Štve mě názor, že věřící člověk nemá svůj názor, že má vymytý mozek, že dělá co se od něho čeká a myslí podle šablony, že církev je zlá (ne církev, ale středověk byl zlý, to církev v té době byla ostrov humanity, např. se snažila zakázat mučení dětí a žen při vyslýchání)... Taky tu máš pár nepřesností, např. Galilei nekritizoval církev, dostal se pouze do sporu s některými teology, kteří se obávali, jaký dopad by jeho objevy mohly mít na prosté lidi, kteří pořád věřili, že Bůh je fyzicky na nebi; navíc Galilei se narodil 50 let po Husově smrti, takže nemohl být jeho předchůdce. Nebo pálení čarodějnic - to se pořád opakuje, ale už se zapomíná, že někteří tehdejší katoličtí kněží to odsuzovali jako pověru a zlo, a třeba proslulý inkvizitor Boblik vůbec do církve nepatřil a byl to chorý blázen, který upálil i ty kněze, kteří to odsuzovali...

Asi ses s moc křesťanů zatím nesetkala, protože tvoje charakteristika na ně moc nesedí. Teda na některé ano, někdy si říkám, že náboženské organizace takové lidi nějak přitahují (ty naivní, neupřímně se usmívající, šťastné, že je něco ovládá), ale většina jsou normální lidi, kteří si vybrali křesťanství jako svou cestu.

"Sekty" jsou jiná kapitola...

17 Lištička Lištička | Web | 23. března 2009 v 16:48 | Reagovat

lenicce: Ani já ti tvůj názor neberu :-)

Dohadovat se s tebou nechci, myslím, že své už jsem řekla. Jsem moc ráda, že mi dovedeš oponovat slušně :)

Ale k těm "nepřesnostem" mám výhrady.

Já jsem přece nepsala, že Galilei kritizoval církev a že byl předchůdcem Jana Husa. To jsi mě špatně nepochopila. Ta věta zní: "Ať už byl autorem kritiky či odlišných názorů Jan Hus, jeho předchůdci nebo Galileo Galilei, církev si s nimi dokázala poradit."

18 Teriasxxs Teriasxxs | Web | 23. března 2009 v 19:46 | Reagovat

Ehm, takže, je to dost zaujatý názor, a já ti ho brát nebudu, pouze bych dodala: církev nezakazuje potrat. Pouze ho nepodporuje. A co se týče znásilnění, pak ten potrat povoluje. Opravdu.

Znám několik věřících. Jsou to hrozně milí lidé a neskutečně si s nimi rozumím, protože se nestydí za svoje city, nemluví vulgárně, a jsou vesměs dost romantiční :) a takové povahy si vždycky cením nejvíc.

Sama věřící už (asi) nejsem. Nevím.

19 Lištička Lištička | Web | 23. března 2009 v 20:02 | Reagovat

Teriasxxs: Však jsem nenapsala, že církev potrat zakazuje. Vy z mých vět často vyvodíte něco, co vůbec nebylo řečeno... ;-)

Netvrdím, že věřící lidé nejsou milí. Jen mi v mnohém připadají trošku naivní :)

A ano, můj názor je zaujatý. Všechny mé názory jsou silně subjektivní :-)

20 Czernozub Reksz Czernozub Reksz | E-mail | 5. července 2009 v 1:36 | Reagovat

Nu, vidím že jsem tady první ne-abrahámovec. Sám se počítám mezi pohany, ač toho výrazu nerad užívám, neboť mi zní hanlivě. Vyznávám cosi jako šintó, se spoustou bohů a jedním vrchním bossem úúúplně nahoře. Pokřtily mě, ale kdokoli mne počítá mezi křesťany, mne hluboce uráží. Toliko o mě, teď k článku:

Je to tak zaujaté, jako bývají křesťanské články proti "nám". Už jen s profesního hlediska se příště pokus o objektivní článek, kterýžto zakončíš krásným peprným odstavcem vlastního názoru, je to stokrát lepší. Jak už ti bylo vytýkáno víše, kmolíš dohromady víru s církví. Předně, pravá víra vyplývá z přesvědčení. Pokud vyplývá i ze života je zdravá, a často i silně cynická(ať žije cynismus:-)), tvá naivita jak ji prezentuješ se vyskytuje většinou u zlomených jedinců které zlákaly jehovisté či podobný nesmysl. Mluvím-li za sebe, je víra vidění světa- já jdu městem a vidím koloběh přeměny, jing a jang. Moje profesorka práva zas jen právní úkony. Ona nechápe mně, já nechápu jí. Jí přijdu jakožto zasněný hlupák, ona mě jakožto přízemní osoba která vidí jednu nitku ze vzoru. A to bych i doporučil tobě- dívat se na celý vzor, ne jen jednu nitku.

No a církve. Inu, jak řekl zakladatel Scientistů- nejlepší způsob jak vydělat peníze, je založit církev. Platilo to, platí, a platit bude(hezky dvouznačné). Pravý věřící si vystačí bez církve.

21 Czernozub Reksz Czernozub Reksz | E-mail | 5. července 2009 v 1:37 | Reagovat

ps.: stránky prozasmání: www.watchtower.org :)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.