Nákupy a nakupování

12. března 2009 v 17:47 |  Moje plky
Neznám nikoho, kdo by při zaslechnutí informace, že se někde něco dává zadarmo, nezbystřil.

Zdarma. Je to takové kouzelné slovíčko. Dneska vám nikdo nic bez zaplacení nedá a pokud ano, jde jen o nějakou reklamní akci a předem dobře promyšlený tah.

V obchodech můžeme často nalézt "výhodné akce". Buď jsou založeny na "3 plus 1 zdarma" = kupte toho hodně, i když to vůbec nepotřebujete, nebo "zdarma ke každému balení" = něco naprosto zbytečného, co vůbec nechcete, dostanete se zakoupením již tak předraženého výrobku jako dárek.


A pak samozřejmě slevy. To je také velmi vděčná politika reklamních řetězců. "Máme nejnižší ceny na trhu, u nás nakoupíte za bezkonkurenčně nízké ceny! Neplaťte zbytečně víc, než je nutné! Výhodný nákup jen u nás!"

Mezi normálními cenovkami dominují ty červené (případně oranžové, žluté či jinak výrazně barevně se odlišující), které značí slevu.
Ponechme teď na chvíli supermarkety stranou. Nejhmatatelnější rozdíl je vidět asi při nákupu oblečení.

Je to už nějaký ten rok zpátky, kdy jsem si koupila ve slevě šaty. Byly zlevněny z dvanácti set padesáti korun českých na pět set devadesát. Ohromně výhodné, řekla jsem si. Jelikož mi seděly a líbily se mi, koupila jsem si je. Pak jsem je po čase viděla zlevněny o dalších padesát procent...

Víte, ohromně by mě zajímalo, jaká je vlastně skutečná hodnota těch věcí. Když to zlevní o deset, dvacet procent, pak o padesát, šedesát, sedmdesát... Často máme možnost vidět věci, které stojí jen zlomek původní ceny. A pořád se to těm obchodům vyplatí!

V mnoha případech platíme značku. Máme možnost nosit věci, které již na dálku hlásají: "Jsem kvalitní a předražený výrobek!", což si musíme samosebou zaplatit.

Přitom ne vždycky platí, že drahé oblečení světoznámé značky musí být nutně kvalitní. A nemusí jít o napodobeninu.

Já sama jsem nesmírně háklivá především na boty. Cokoliv jsem ochotna jít si koupit do vietnamské tržnice, ale ty jejich boty, ty bych si tedy neobula. Jsem zvyklá na kvalitní obuv. V létě nosím sportovní tenisky či sandály, v zimě kožené boty.

Jsou to právě moje značkové tenisky, které se brzy začnou rozedírat na patě a podrážka se po čase prošlape. A když byste se to snažili reklamovat? Řeknou vám, že v nich moc chodíte a že jste je zničili přílišnou zátěží.

Smutné. Tohle se s nimi stane přibližně po půl až roce nošení. A vietnamské boty, které jsem nosila jako dítě, kdy mi ještě rostla noha? Na těch jsem pozorovala prvního žraloka po měsíci nošení. Reklamace netestována XD

Mám také zkušenost s oblečením jedné světoznámé značky, které je určeno především pro mladé lidi, kteří se věnují snowboardingu, scateboardingu, freestylu a dalším podobným aktivitám. Koupila jsem si tričko. Za pětistovku, které mě stálo, jsem očekávala, že "něco" vydrží.

A výsledek? Už po prvním vyprání na něm zůstaly fleky po deodorantu. Může to být vina špatného praní, nicméně stejně mě to na dlouhou dobu vyléčilo z nákupů takhle drahých triček. Za cenu jednoho mohu mít dvě, třeba i tři, která vydrží úplně stejně, ne-li víc. A pak je tohle tričko taky žmolkaté. Po jednom vyprání. Hodit na hlavu jim ho nepůjdu - koupila jsem ho přes internet a než se s nimi složitě dohadovat, aby mi to pak stejně neuznali, na to nemám trpělivost.

Na téma nákupů, šizení zákazníků a reklam byl se dalo mluvit hodiny a hodiny. Já mám však na srdci už jen jedinou věc, která souvisí velmi úzce, přesto však souvisí.

Každé ráno si chodím do jednoho supermarketu hned vedle naší školy kupovat svačiny do školy. A čas od času se mi stane, že jsem svědkem rozhořčení starších lidí, zejména důchodkyň. Většinou se handrkují o ceně. Trvají na tom, že na cenovce v regálu bylo 12,90 a ne 14,90 a požadují na prodavačce vrácení peněz. Že zdržují celou frontu za nimi, která bývá po ránu pekelně dlouhá, to jim nevadí.

Zrovna dnes jsem byla svědkem jedné takové situace. Jakási paní v důchodovém věku stála přede mnou ve frontě u pokladny. Když na ni přišla řada, dohadovala se s pokladní o ceně tří výrobků a argumentovala slevovým letákem. Pokaždé jí trvalo, než nalistovala v letáku příslušnou položku a když jí prodavačka trpělivě vysvětlila, že si koupila jiný druh výrobku, na který se sleva nevztahuje, paní se zamračila a prohlásila, že v tom případě to zboží nechce. A tak žena za kasou musela zboží od celkového nákupu pokorně odečíst.

Lidé ve frontě brblali a poté, co babka platila sto třicet tři korun pětistovkou, jsem za sebou zaschlechla cosi nelichotivého o tom, že tolik řeší ceny a přitom "má bůra".

Já soucítila především s chuděrou prodavačkou. Byla v tom naprosto nevinně a se zatnutými zuby musela rozmary své zákaznice trpět. Před touto paní byla ještě jiná, která měla rovněž obrovský problém s cenami, které byly vyšší, než být podle katalogu měly. Prodavačka zavolala vedoucího, který ovšem nedorazil. Paní za kasou tedy výzvu opakovala a mezitím musela čelit brblání obou důchodkyň, které všechny zdržovaly a ještě se se svými košíky pletly ostatním.

Vlastně je docela i chápu. Oni nikam nepospíchají - maximálně tak k doktorovi nebo na procházku s pejskem, pokud nějakého mají - tak proč by se nedomáhaly svých slev, když se cítí být v právu? Jen mi to přijde možná trochu sobecké vůči ostatním. Proč chodí penzisté nakupovat brzy ráno, kdy jsou v obchodech lidé, kteří spěchají do práce či do školy? A proč jim nepřijde hloupé zdržovat ostatní?

Podobná situace jako v obchodě se opakuje i v MHD. Dojalo mne, když se jedna stařenka v nejfrekventovanějším spoji autobusové linky, kdy se všichni vrací z práce, podivovala: "To je hrůza, kolik je tady lidí. Proč nejedou jindy?"

Ale to bych se dostala zase úplně někam jinam.

Abych to nějak uzavřela: nakupovat zkrátka potřebujeme, reklamami jsme ovlivnitelní a k velké radosti obchodních řetězců se necháme snadno oblbnout fintami, které jsem zmínila v úvodu.

Mimochodem, koupila jsem si dnes síťované punčochy. Sice mne stály nekřesťanské peníze a vypadám v nich jako kurva, ale nevadí mi to. Mám z nich radost. Zase jednou budu nepřehlédnutelná ;-) Jen se nesmím zastavit na žádném rohu jako onehdá...
 


Komentáře

1 andulii andulii | Web | 12. března 2009 v 18:09 | Reagovat

a kam v  nich lištička bude chodit?? :) já jsem so zase dneska koupila tyrkisový tričko :D:D

2 Eliota Eliota | Web | 12. března 2009 v 18:10 | Reagovat

Boty bych si nezančkový nekoupila. A stejně tak oblečení, ve většině případů na sebe nedokážu už dát nic jiného než značkové oblečení. Já vidím rozdíl mezi vietnamským oblečením a tím kvalitním. V meteriálu a v kvalitě. A nemyslím si, že se to značkové zničí stejně rychle jako to levné z tržnice.

3 Lištička Lištička | Web | 12. března 2009 v 18:11 | Reagovat

andulii: Lištička v nich bude chodit na různé školní i neškolní akce, ale klidně i do divadla. Lištička je ráda extravagantní a nevadí jí pohoršené pohledy :)

4 Lištička Lištička | Web | 12. března 2009 v 18:13 | Reagovat

Eliotě: Jak co. Některé značkové věci se rozeznají od těch neznačkových akorát tím, že jsou nesmírně předražené. A já rozhodně nejsem snob, abych posuzovala oblečení podle značky a ceny.

5 Brabikate Brabikate | Web | 12. března 2009 v 18:49 | Reagovat

Já si oblečení kupuju podle toho, jak se mi líbí. U Vietnamců sice málokdy (to jen když mi něco vyloženě padne do oka), ale za nějaké předražené kousky taky neutrácím. Nejradši mám takové ty značky, které se pořád ještě dají považovat za "Značky", ale přesto se u nich dají pořídit trička za 3 - 4 stovky, kalhoty kolem tisícovky a tak podobně... Dražší věci si pořizuju jen výjimečně, ale například džíny za 6 000 Kč? Kdybych si je koupila, tak bych se sama před sebou musela stydět za takové rozhazování. :o)

Vietnamce ráda nemám (ne že bych měla něco proti nim, mám na mysli jejich zboží :D)... Prostě to na tom jejich oblečení vidím. Snaží se kopírovat značkové modely, ale vždycky to vedle nich působí jako "zlaté" náhrdelníky z poutě.

A ty punčochy vypadají skvěle! ;o)

6 Verush Verush | Web | 12. března 2009 v 18:49 | Reagovat

Mě je tak nějak jednom, jestli značkový nebo ne, hlavbě když je to hezký a pohodlný.

Ale k něpříčetnosti mě naštve, když máma vybere něco pro mě bez mé přítomnosti : P

7 Bylinka Bylinka | Web | 12. března 2009 v 18:50 | Reagovat

Vystihlas naprosto přesně i moje pocity z nákupů... ani jsem nechtěla věřit, že jsem četla tak dlooouhý článke, když jsem se pak zpětně koukla - tak jsem se do tvých/mých názorů zažrala a nevnímala to, a tak to má být :)) Ve všem úplně maximálně souhlasím, mám hodně podobných zkušeností, netřeba je vypisovat, lišily by se jen v malinkých nedůležitých detailech.. Snad jen k té MHD.. u nás se teď všude řeší a propírá v novinách, že důchodci u nás ve městě si stěžují, že je mladí nepustí si sednou, když jedou autobusem v dobe od sedmé do osmé hodiny ranní, školáci si stěžují, že důchodci jezdí tak brzo a buzerují je v autobusech... no hrůza. Nejlepším řešením by bylo přesvědčit důchodce, ať se vezou prvním autobusem, co jede po osmé, ale ti o tom nechtějí ani slyšet. Co kdyby jim vyprodali slevy? :)))

8 Zmražená Opice Zmražená Opice | Web | 12. března 2009 v 18:54 | Reagovat

No já nějak moc neřeším, jaký oblečení mám :) Vždycky si koupím, co se mi líbí... Jednou mi teta koupila nějaký předražený tričko, navíc růžový, ale nebyl to tak strašnej odstínm a normálně jsem ho i nosila... Po pár vypráních ale úplně změnilo barvu na nechutně růžovou... Zato většina mojich triček od nás z pěší zóny toho vydrží (někdy až překvapivě :)) hodně :)

Jinak se mnou do třídy chodí jedna holka, kteár se pořád chlubí, jak má drahý oblečení, jaká je to značka a podobně (ale jinak je ta holka docela dobrá, takže se s ní bavím)... Loni na školním výletě jsme s ní byly na chatce a ona se mi tam asi hodinu předcváděla v nový bundě a všechno i o ní vykládala.. a pak řekla, že stála 2100... pak přišla do chatky i druhá jkámoška a ptala se na tu bundu a ukázala i svojí a řekla, že stála 2500 (ale jenom proto, aby tu holku naštvala, ona se obvykle nechlubí :))... A ta druhá holka, chlubivá, hned tvrdila, že ta její bunda byla dražší... Pak jsem se jí zeptala, jestli jí nevadí, že si tak trochu odporuje, že 2100 přece není víc než 2500... a jak to pokračovalo, to už si nepamatuju :)

Jinak větu "To je hrůza, kolik je tady lidí. Proč nejedou jindy?" říká docela často i moje máma, tak jí vždycky musím upozornit, že říká tak trochu nesmysl :D

9 Lištička Lištička | Web | 12. března 2009 v 19:48 | Reagovat

Brabikate: Díky za pochvalu punčoch :)

Ne všechno oblečení od Vietnamců je dle mých zkušeností šunt. Ale je pravda, že leckdy je už na první pohled vidět, co je ten hadr zač ;-)

Já kupuji to, co se mi líbí a co je pohodlné. Je mi pak fuk, jestli je to drahé. Ale musí to něco vydržet!

Verush: Souhlasím s tebou. Máma mi něco bez mého vědomí vybírá jen výjimečně. Ví, že je lepší, abych si to zkusila. Co se vkusu týče, není to s ní až tak zlé ;-)

Bylince: Jsem ráda, že jsi se s chutí začetla :) S důchodci je potíž. Ona ta pravda bude někde uprostřed. Mládež je drzá, ale oni se ti staříci kolikrát chovají stejně jako ty pubertální děti. Ne-li hůř ;-)

Ano, slevy. Mám pocit, že to je oblíbená zábava starých lidí, kteří nemají co na práci. Jakmile je někde něco ve slevě, šup tam ;-)

Zmražené Opici: Přesně tak. Já si občas něco koupím v Texku. Tam nemají špatné věci.

Teď mě tak napadlo, že kromě bot ještě musím mít kvalitní bundu/kabát. Zbytek věcí může být klidně levný, pohodlný šunt. Ale boty a bunda, to je pro mne alfa-omega :)

10 Stick Stick | E-mail | Web | 12. března 2009 v 20:32 | Reagovat

No, máš pěkný nohy :) :D A nejdražší oblečení jsou trika a mikiny, který si občas, jednou do půl roka koupím přes net, většinou loga kapel a podobně. Jinak se moje věci skládají z vietnamských, nijak mi to neštve.

11 Afgreki Afgreki | Web | 13. března 2009 v 9:36 | Reagovat

Ve slevách nekupuju, akce nesnáším a co se týče značkového oblečení...na to jsem troošku úchyl. Víš, kdyby jsme tu měli větnamce, kteří mají oblečení aspoň průměrné, jako v normálním obchodě, ale né, oni musejí být všude lebky, krajky, třpytky a podobně. Proto nenakupuju u šikmookých očiček. :)

12 Rue Rue | E-mail | 13. března 2009 v 13:16 | Reagovat

Jo,jo v obchodech,ale taky i v televizi.Někdy mi připadá,jakoby si mysleli že jsme snad úplní blbci(odborný výraz)

Pěkný punčochy :)

13 Miraella Miraella | Web | 13. března 2009 v 22:08 | Reagovat

Ty jedna dračice!

Přiznám se, že tentokrát jsem si článek nepřečetla, jelikož můj mozek už má vypnuto a je schopen přijmout jen slovo "portrétista".. ano, závislost.

Taky mám síťovky, ale ještě jsem si je nevzala na sebe:D jsem na to příliš cudná:D

14 Lištička Lištička | Web | 14. března 2009 v 10:17 | Reagovat

Stickovi: Ach, díky :) Ony budou ty nohy na mně to jediné, co je pěkné XD

Afgreki: Uznávám, že nad některými modely z tržnice mi zůstává rozum stát - vážně jim to někdo koupí... Ale čas od času se vyskytne něco, co se mi dokonce i zalíbí ;-)

Rue: Děkuji :)

Miraelle: Co je zase s portrétistou? Víš vůbec, jak se ten chlapec jmenuje?

Haha, ty a cudná! XD To je jako já a sport XDD

15 Maya Maya | Web | 14. března 2009 v 17:16 | Reagovat

Musím se přiznat, ale mám úplně stéjně půnčochy a úplně je miluju :D

No a když jsi u těm slev. Všimla jsem si, že doma jíme jen to, co je zrovna v akci :D

16 AlexClair AlexClair | Web | 15. března 2009 v 9:52 | Reagovat

Tak tak... Pokaždé když jdu na sedm a vidím tu frontu lidí, povětšinou právě důchodců, musím se smát. Kdyby bylo po mém, tak jsem v tu dobu ještě zalezlá pod peřinou...

Jo a ty punčošky jsou skvělé, ale kdybych si já něco takového koupila, matka mě asi vyrazí z domu. :))))

17 Lištička Lištička | Web | 15. března 2009 v 10:04 | Reagovat

AlexClair: Díky :)

Máš asi konzervativní rodiče. Našim je jedno, jak se oblékám, jak se češu... Oba na mé nové punčochy pobaveně prohlásili: "Super. Vypadáš jak kurva."

Ani náznak toho, že by mi je chtěli zakázat nosit :)

18 AlexClair AlexClair | Web | 15. března 2009 v 17:22 | Reagovat

Udělej si obrázek sama... Matka o sobě prohlašuje, že je eko-feministka :DDD No snad si jednou takové extravagantnosti jako jsou třeba tyhle punčochy prosadím...

19 Lištička Lištička | Web | 15. března 2009 v 17:31 | Reagovat

AlexClair: Inu, už jsi téměř dospělá, takže by to neměl být problém, ne? ;-)

Myslím, že by rodiče neměli svým dětem do toho, co dělají a nosí, mluvit. Pokud se chovají slušně a nedělají problémy, není jedno, jestli jejich dcerušky nosí blůzičku nebo mikinu s kapucí? ;-)

Já jsem si nikdy do ničeho kecat nenechala a naši ví, že i kdyby mi něco zakázali (např. nosit tyhle punčochy), stejně je neposlechnu a tím spíš to budu natruc dělat XD Takže se vzájemně respektujeme a funguje to :)

20 Danny Danny | E-mail | Web | 24. ledna 2017 v 12:30 | Reagovat

Pokud rádi nakupujete oblečení přes internet, pak bych vám rád doporučil S-fashion.cz . Maj tam hlavně pánské módní oblečení pro mladé. Poměr ceny a kvality je super!

21 Martina33 Martina33 | E-mail | 20. září 2017 v 16:46 | Reagovat

Obchodům se takové slevy vyplatí, protože se využívají velmi levné materiály a nejlevnější pracovní síla, co je zrovna k mání. Hodně tomu také přidá, že se fixní náklady rozloží na co největší objem. Bohužel to pak často nestojí za nic. Já už se radši koukám, kde se to šije. Mám jeden oblíbený <a href="http://gruandgo.cz/damske-obleceni/damske-saty/koktejlove-saty/">e-shop</a> s šaty a ten má zboží výhradně z Evropy. Je to hned poznat, protože to vydrží mnohem víc. :)

22 Martina33 Martina33 | E-mail | 20. září 2017 v 16:48 | Reagovat

Obchodům se takové slevy vyplatí, protože se využívají velmi levné materiály a nejlevnější pracovní síla, co je zrovna k mání. Hodně tomu také přidá, že se fixní náklady rozloží na co největší objem. Bohužel to pak často nestojí za nic. Já už se radši koukám, kde se to šije. Mám jeden oblíbený <a href="http://gruandgo.cz/damske-obleceni/damske-saty/koktejlove-saty/">e-shop</a> s šaty a ten má zboží výhradně z Evropy. Je to hned poznat, protože to vydrží mnohem víc. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.