Jane Feather - Lištička

3. ledna 2009 v 8:35 |  Oblíbené knihy
Lištička je historický román odehrávající se v Anglii na počátku 19. století. Hlavní roli zde má Hugo Lattimer, bývalý voják, nyní alkoholik pronásledovaný minulostí a Chloe Greshamová, jeho mladičká sedmnáctiletá chovanka.

Co si myslím: Nenávidím jméno Hugo. Jakékoliv jiné je tisíckrát snesitelnější než Hugo. (Taky existuje nějaké jméno, ke kterému máte šílenou averzi?) I přesto si však hlavní hrdina získal mé sympatie. To samé se bohužel nedá říct o Chloe...

Hugo Lattimer

Siru Hugovi je třicet čtyři let, je tedy v nejlepším věku XD Je vysoký, tmavovlasý, zelenooký, opálený, má perfektní postavu... Znáte to ;-)

Žije sám se svým sluhou Samuelem, který je mu zároveň přítelem. Jeho sídlo je staré, neudržované a Hugo tráví veškerý svůj volný čas tím, že chlastá, noci tráví se štětkami a ve dne spí. Skutečně báječná partie ;-) Pronásledují ho děsivé vzpomínky na své mládí, kdy se jako nezkušený mladík dostal do spolku zvrácených aristokratů. Ti se neštítili ničeho, aby našli ve svém nudném životě alespoň nějaké rozptýlení.

Jeho členství zde mu připomíná pokroucené hadí tělo, které má vytetováno na hrudi.
Hugo byl kdysi zamilovaný do Elizabeth, která také přišla do styku s perverzními praktikami spolku. Když hájil její čest, zabil jejího manžela, hlavního aktéra, zakladatele spolku a nevlastního otce Jaspera Greshama v jedné osobě. Jasper Hugovi slíbil pomstu, ačkoliv podmínky byly předem dohodnuty a souboj skončil tak, jak měl. Smrtí jednoho ze zúčastněných.

Hugo veškeré výčitky utápí v alkoholu a je na perfektní cestě, jak si odrovnat játra :-)

Co si myslím já: Hugo je úžasným prototypem muže, kteří se vyskytují v těchto románech. Je pohledný, ačkoliv momentálně o svůj vzhled příliš nedbá, zkušený a v minulosti udělal něco, čeho lituje. Je to takový mrzutý morous, což mi na něm bylo sympatické a trochu zpříjemňovalo celý příběh. Pak se bohužel změnil v tuctového gentlemana a bylo po rozptýlení :P

Chloe Greshamová

Chloe je Elizabethina dcera, bohatá dědička. Elizabeth v závěti ustanovila jejím pobočníkem Huga, aby ji ochránila před nevlastním bratrem Jasperem, který ji hodlá provdat za svého syna Crispina. Oba dva jsou arogantní tyrani, od kterých nelze čekat nic dobrého.

Chloe strávila dětství v internátě, odkud ji ale vyrazili, jelikož přitahovala vikáře a ještě nějaké dva muže, jejichž postavení si nepamatuji. Chudinka nebohá XD

Hlavní hrdinka je Mary-Sue jak vyšitá. Je to krásná modrooká blondýnka, vypadá jako věrná kopie své matky, ale na rozdíl od ní není zamlklá a plachá, ale divoká a prostořeká. Má srdce z ryzího zlata a neváhá zachraňovat a pomáhat těm, kteří to potřebují, ať už jde o zvířata či lidi.

Co si myslím: Děsně mě štvalo, že v každé druhé větě Hugo vyzdvihuje Chloeiny kvality. Jakkoliv obvykle s hlavními hrdinkami soucítím, Chloe jsem nesnášela.

Naproti tomu, že má být údajně nevinná, naivní a nezkušená a podle autorky "ještě nikdy neviděla nahé mužské tělo", vypadá spíš jako protřelá nymfomanka. Kdybych to měla říct otevřeně, označila bych ji přízviskem "nadržená" :-) Chová se totiž jako zběhlá světačka a přesně ví, čím potěšit muže. Trochu zvláštní, ale budiž. Tohle bych jí byla ochotná tolerovat. Ale je tu ještě jedna věc, která mě vyloženě dráždila.

Chloe je ztělesněním dobra a zachraňuje všechno, co se jí připlete pod ruku. Ať už je to její pes, kterého zachránila při požáru, jednonohý papoušek, zraněné mládě sovy, polochcíplá kobyla, medvídě nebo třináctileté těhotné děvče Peg, Chloe spasí každého. A Hugo jí to trpí. Nejprve s otevřenou nelibostí, později s tichým smířením.

I to bych byla ochotná akceptovat za předpokladu, že by její chráněnci měli normální jména. Ale to bych chtěla příliš! Pes je Dante (podle Alighieriho, jednoho z italských básníků), stará kobyla Rosinanta (podle herky z Dona Quijota), jiný kůň zase Petrarca (podle humanisty a tvůrce sonetu Francesca Petrarcy), kočka Baetrice (vlastně i všechna její koťata se jmenují podle postav ze Shakespearových her stejně jako papoušek Falstaff), medvěd Demosthenes a dítě, které se narodí výše zmiňované holce nese jméno Persephona.

Za tahle trapná jména i její dokonalost jsem Chloe celou knihu otevřeně nenáviděla a doufala, že na poslední chvíli si to s ní Hugo ještě rozmyslí a zmoudří. Chyba lávky. Tihle muži z románů (alespoň ti kladní) jsou své lásce nesnesitelně věrní :(

Chloe a Hugo

Jejich vztah je zpočátku velmi chladný. Tedy... Chloe Hugovi připomíná jeho dávnou lásku a nepopiratelně ho přitahuje, což se dotyčný snaží maskovat otevřeným nepřátelstvím. Chloe se zase vůbec nelíbí, že by měla svého poručníka poslouchat a podřizovat se jeho rozkazům, takže se v průběhu děje několikrát moc pěkně pohádají.

Postupem času se z nich však stanou milenci. Jak už bylo řečeno, Chloe je v posteli obdivuhodná. Na to, že vyrůstala v dívčí škole a celý život prakticky nepoznala žádného chlapa vážně klobouk dolů. Autorka se sice její chování snaží omlouvat tím, že se "řídí přirozenými instinkty", ale na to já jí neskočím XD

Hugo se díky Chloe zbaví své alkoholové závislosti a i minulost ho díky ní přestane tolik děsit, přestože má neustálé výčitky z toho, že jí zabil otce.

Chloe je bohatá dědička a přijde s nápadem provdat se, aby zhatila plány Jasperovi. Hugo se tomu zpočátku brání, ale nakonec ho Chloe přesvědčí (Nemusím, myslím, dodávat, jakým způsobem.) a on souhlasí. Doufá, že když Chloe provdá, dokáže se od ní odpoutat.

Co si myslím: Hugo se celou dobu snaží sám sebe přesvědčit, že je mu Chloe lhostejná, což tedy není ani omylem. Když se pak vykašle na to, že je její poručník a vesele si spolu užívají, stejně nechce slyšet o tom, že by si ji vzal, jak mu Chloe navrhuje. Prý se to nehodí.

Je vskutku zajímavé, že spát s o generaci mladší dívkou, na kterou má dohlížet, v rozporu s etikou není...

Nejde mi na rozum, jak mohou v domě plném služebnictva pořádat svá noční dostaveníčka aniž by někdo na něco přišel, když prokazatelně musí být slyšet nejen po celém domě, ale až k sousedům, ale to je jen jeden z mnoha detailů, které příliš nesedí.

Happy-end

Jako v typově podobných knihách, i tento příběh končí šťastně. Hugo zabije Jaspera v souboji o Chloe, kterou Jasper unesl, její sňatek s Crispinem je anulován, jelikož není plnoletá a jelikož Hugo jakožto poručník nedal k svatbě svolení. Na konci knihy žádá Hugo Chloe o ruku a ta přirozeně neodmítne.

Co si myslím: Příběh je to tuctový, ale nudný (alespoň zpočátku) není. Když se přenesete přes příšerná jména Chloenina zverimexu a skousnete fakt, že ta slušně vychovaná a spořádaná dívka má k cudnosti na hony daleko a naopak se nezvykle vyzná, může být tato kniha docela příjemným odreagováním.

Hugo je úžasný protiva, kterého Chloe zprvu vytáčí jen pouhou přítomností a kdyby se to pak nezvrtlo ve vychvalování všech jejích předností ("její krásu nedokázaly schovat ani nevkusné šaty z hnědého krepu") a kvalit, docela by se mi to i líbilo.

Závěrem

Lištičku jsem četla ve slovenštině. Při první kapitole jsem měla trochu problémy a snažila jsem se mermomocí přeložit každé slovo, ale postupem času jsem si na jazyk našich východních sousedů zvykla (koneckonců jsem na Dr.House koukala na STV1) a přišlo mi pak úplně přirozené "áno" namísto "ano", "pery" namísto "rtů" a "raňajky" namísto "snídaně" :)

Tuto knihu jsem nezačala číst ani tak kvůli obsahu, jako spíš pro její název. V originále Vixen, tedy liščí samice, ďáblice, dračice či fúrie. Musím říct, že to na Chloe sedí mnohem víc než ta nevinnost ;-)

Pokud si alespoň občas rádi přečtete nějaký historický román s naivním dějem, nevadí vám romantické slinty a máte rádi happy-endy, pak vám tuto knihu doporučuji. Jinak ji ale nečtěte. Zbytečně byste ztráceli čas :)
Špatného jména autorky na obálce knihy si nevšímejte - je to chyba z výroby.
 


Komentáře

1 Lottelita (T´Lerin) Lottelita (T´Lerin) | Web | 3. ledna 2009 v 11:32 | Reagovat

No, myslím, že se jí raději obloukem vyhnu, ale článek jsi napsala velmi dobře :-)

2 LISZINKA LISZINKA | Web | 3. ledna 2009 v 12:18 | Reagovat

Ahoj, článek je napsaný fakt baruvurně:D..A k tomu jmenu, já nesnášim Ivu...Hrozný jméno:-@...PS:hezký blog..

3 Stick Stick | E-mail | Web | 3. ledna 2009 v 12:22 | Reagovat

Tož nevim jestli je to kniha pro mě :D

4 Stick Stick | E-mail | Web | 3. ledna 2009 v 12:22 | Reagovat

Já btw nemám rád Květoslava :-D

5 lucynda lucynda | Web | 3. ledna 2009 v 17:06 | Reagovat

Hezky popsaná knížka, vypadá zajímavě:o). Třeba si ji někdy přečtu...

6 KiVi KiVi | Web | 3. ledna 2009 v 19:54 | Reagovat

Z tvých názorů jsem nemohla :D:D. Jsem se tady hroutila v záchvatu smíchu :D. Úplně jsem viděla kdybych třeba já ve třídě tohle řekla..to o tý nymfomance a do konce hodiny by bylo do konce hodiny o zábavu postaráno :D. 20 kluků to není jen tak :D. Rozhodně skvěle napsaný :). A jestli je to romantika, tak to rozhodně není pro mě :). Mohlo by mi z toho být trochu nevolno...:)

7 Lištička Lištička | Web | 3. ledna 2009 v 20:18 | Reagovat

Lottelitě: Děkuji :) Ta kniha není tak špatná. Jen je prostě pro lidi jiné nátury než jsem já. Z té romantiky jsem měla spíš psinu, než aby mě dojímala ;-)

LISZINCE: Díky :)

Stickovi: Neodvažuji se posoudit, zda je pro tebe XD Jo, Květoslav je taky dost děsný.

lucyndě: Ano, zajímavá je. Dobrá oddychovka :)

KiVi: Já to nechtěla zesměšňovat, to vůbec ne. Jen jsem se snažila vyjádřit vlastní názor. A Chloe nymfomanka je! Ať mi nikdo nevypráví, že je nezkušená ;-) Třesky plesky, ta ví moc dobře jak na to.

Romantika to je, ale jak říkám, je to docela slušně ředěné sexem. Tyhle romány takové bývají. Na jednu stranu děsně zamilovaná slátanina, ale naopak i docela odvážné postelové scény.

8 Sofie Sofie | 3. ledna 2009 v 22:26 | Reagovat

Jo, přesně takových knížek jsem tak před dvěma roky zhltala asi padesát tisíc :D

9 KiVi KiVi | Web | 4. ledna 2009 v 15:32 | Reagovat

Nezesměšňovala(uf to je slovo) jsi to..to se neboj, ale prostě ty tvoje dobře volený slova :) Udělalo to na mě dojem :D....A postelový scén?..mhmmmm...ne nic :D

10 Lištička Lištička | Web | 4. ledna 2009 v 15:56 | Reagovat

KiVi: Tak to jsem ráda, že jsem na tebe zapůsobila :-) Já ráda dělám dojem XD

Nene, počkej! Co jsi chtěla dodat k těm postelovým scénám?

11 Eliota Eliota | Web | 4. ledna 2009 v 18:00 | Reagovat

Vypadá to zajímavě a obdivuju tě, žes dala tak dlouhý text o knize dohromady. Já bych to dala na pět odstavců maximálně. :D

12 Miraella Miraella | Web | 5. ledna 2009 v 20:09 | Reagovat

Tak Lištička Lištičku pěkně rozcupovala:D Nechceš mi dělat referáty?

13 Lištička Lištička | Web | 6. ledna 2009 v 16:43 | Reagovat

Miraelle: Kdyby to bylo něco zajímavého, tak klidně ;-)

14 ANA ANA | 11. února 2009 v 23:10 | Reagovat

Skvěle rozpitvaná knížka... dlouho jsem se tak nepobavila. Lištičko, dej další komentáře! (Tu Lištičku si snad i seženu a přečtu)

15 Lištička Lištička | Web | 12. února 2009 v 17:17 | Reagovat

ANĚ: Díky :-) Pokud mě zase nějaká kniha vysloveně "zvedne ze židle", rozhodně se v ní ráda porýpu :)

16 Rue Rue | E-mail | 31. března 2009 v 14:08 | Reagovat

No,teda XD.Ten popis,to by jsi byla v té knize její úhlavní nepřítelkyně :D.No,tak asi to číst nebudu ;)

P.S.K tomu jménu;já nesnáším svoje jméno(Eliška xP),takže :D...

17 klarkaaj klarkaaj | Web | 3. března 2010 v 17:17 | Reagovat

Ahojky! máš moc fajn blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.