Kde jsou doma?

9. října 2008 v 15:40

U Monicy

Jak to vlastně bylo? Joey bydlel dlouho s Chandlerem přes chodbu od Monicy a Rachel. Ross chodil jen na návštěvy, ale v páté sezóně získal byt v protějším domě. Když se Chandler nastěhoval k Monice, Rachel se přesunula nejdřív k Joeymu, pak k Rossovi a zase zpátky k Joeymu.


Velký plakát na zdi za televizí ve skutečnosti zakrývá velkou díru, kterou se natáčejí některé scény. Zelené dveře za koupelnou nebo také Moničina tajná spíž vedou do zákulisí. Ten hrozný nepořádek v epizodě Tajemná komora byl jen maskování.
Ze začátku byly v Moničině kuchyni a obýváku velké dřevěné sloupy. Postupem času ale zmizely, protože se nelíbily kameramanům a osvětlovačům. Házely prý nepříjemné stíny a také překážely pánovi, který drží mikrofon.

U Chandlera a Joeyho

Fotbálek je zaručeně nejoblíbenější rekvizitou celého štábu a po natáčení se pravidelně pořádají turnaje. Jeden stůl rozhodně deset let natáčení seriálu nevydržel - první ukradli zloději, druhý nevydržel vytížení a rozpadl se.

Všichni vědí, že Joey sundal závěs ze sprchy, když si hledal spolubydlící a zámek na dveřích do koupelny "se rozbil", když se k němu nastěhovala Rachel.
Velké černé křeslo k televizi Joeymu Rachel koupila jako náhradu za rozbitou Rositu (hnědé křeslo na obrázku dole). Tenhle luxusní kousek má v opěradle reproduktory, masážní systém a chladicí box na pivo.

U Phoebe

Phoebe má vlastní byt po babičce. Kdysi sice Phoebe bydlela u Monicy, ale ta ji ničila svou posedlostí pořádkem a Phoebe se raději nenápadně odstěhovala.

Central Perk

Kavárna, ve které se odehrává dobrá polovina celého seriálu. Mají tam pěknou výzdobu, pohodlný gauč a obrovské hrnky kafe. V horších časech sloužil Central Perk jako místo obživy pro Rachel a Joeyho, kteří tam krátce pracovali jako obsluha - jeden lepší než druhý. Provozním v Central Perku byl odjakživa Gunther. Majitel se jmenuje Terry a víme o něm vlastně jen to, že když zpívá Phoebe, chce se mu "prostrčit si prst svým okem až do mozku a točit s ním dokola". Phoebe tam totiž v časech své největší slávy vystupovala s kytarou a vlastním repertoárem. Podle Joeyho výpočtů je Central Perk vzdálený od Chandlerova bytu přesně devadesát sedm kroků.
Design Central Perku vznikal tak, že Kevin Bright, jeden z producentů, chodil po New Yorku a fotografoval kavárny, které se mu líbily. Pak si všichni producenti a návrháři sedli dohromady a vybírali z každé kavárny to nejlepší.

Během natáčení první sezóny byl Central Perk jen místnost v ateliéru a skrz okna nesmělo být vidět ven. Proto se maskovala různými předměty a kytkami, nebo vypadala jako zamrzlá. Od druhé sezóny už pro Central Perk vybudovali celou ulici včetně asfaltové silnice, betonových chodníků a kanálů, ze kterých jde pára.

V Central Perku se u kafe scházeli herci s lidmi ze štábu. Když se točil pilot, na "křoví" v kavárně byl ještě vyhlášený konkurz. Jenže většina lidí, kteří se do komparzu přihlásili, byli potetování jedinci s obličeji ozdobenými piercingem. Jeden chlápek byl dokonce převlečený jako pirát a měl dřevěnou nohu. Od té doby na místa zákazníků štáb pro jistotu nasazuje rodinné příslušníky.

Joey v Central Perku většinou nesedí na gauči, ale u vedlejšího stolku na židli. Ta začala po čase vrzat, tak Joey dostal novou, pohodlnější. Slavný gauč musí vypadat neustále neošoupaně, a tak mu čalouníci dávají každý měsíc nový potah.
Aby dostal Central Perk punc jedinečnosti, vymysleli si lidé ze štábu dokonce vlastní druh kávy.

Provozní Gunther pracoval před Přáteli jako číšník v jedné hollywoodské kavárně. Během první sezóny však celý štáb okouzlil svým herectvím a přípravou výborné kávy, a tak z něj ve druhé sezóně udělali regulérní vedlejší postavu.
Výtvarná díla, která jsou vidět na zadní stěně Central Perku, se mění přibližně jednou za tři epizody, aby kavárna žila svým životem. Jak se seriál stával úspěšnějším, různí umělci žádali producenty, aby si mohli právě na tomhle místě vystavit svá díla a dostat je tak lidem na oči.

Zdroj: časopis TV Tip Seriál 25/2004
 


Anketa

Kterého ze šestice hlavních hrdinů máte nejraději?

Rosse
Phoebe
Monicu
Chandlera
Joeyho
Rachel

Komentáře

1 Lenka Lenka | Web | 9. října 2008 v 16:57 | Reagovat

Ten chlap dole je drsnej...:)

2 Eliota Eliota | Web | 9. října 2008 v 17:20 | Reagovat

Dobrý. ;) Asi nejvíc sympatický mi je byt Monicy. ;) A z toho stolního fotbálku nemůžu - jeden se rozpad :D

3 Alviana Alviana | Web | 9. října 2008 v 19:17 | Reagovat

Přátelé taky poctivě sleduju, i když dnes teda zrovna ne, protože jdu na koncert Čechomoru:)

Líbí se mi, že tady o tom máš takový zajímavý věci - třeba o té stěně v Central Perk, kam posílali umělci svá díla:) To kdyby věděla dřív, a kdybych se dřív narodila, třeba bych jim taky něco poslala:D

Koho máš vlastně nejradši ty? U mě jsou to v podstatě všichni, protože kdyby třeba jen  jeden v půlce seriálu odešel, tak už by to nebyli Přátelé. Ale když tu máš výběr, tak jsem dala Chandlera. To je správnej sympaťák:)

4 Lištička Lištička | Web | 9. října 2008 v 19:34 | Reagovat

Lence: To je Gunther :)

Eliotě: Mně se líbí všude :-) A fotbálek byl zřejmě hodně vytížený, když ho tím usilovným hraním zničili ;-)

Alvianě: Těžká otázka - mám je ráda všechny :-) Každý je svým způsobem jedinečný a má vlastnosti, které jsou mi blízké či sympatické. Kdybych si ale měla zvolit, z holek by to byla Rachel a z kluků asi Joey.

Ty zajímavosti, které se ti tolik líbí, mám načtené.

A jinak jsem moc ráda, že ses po té dlouhé době zase ozvala. Myslela jsem, že už sem ani nechodíš.

5 Afgreki Afgreki | Web | 10. října 2008 v 10:37 | Reagovat

Jo, přátelé :) Zařízený to tam mají ale pěkně, co? :P

6 Afgreki Afgreki | Web | 10. října 2008 v 10:40 | Reagovat

Přátelé mám moc ráda. Nejradši Phoebe. Mají to tam ale pěkný, co? :)

7 tajnýý tajnýý | 16. května 2009 v 10:41 | Reagovat

já nechápu furt proč se to menuje central pErk

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.